logo SEP Kraków

Stowarzyszenie Elektryków Polskich
Oddział Krakowski

Relacje z wydarzeń

10.05.2024 strzelnica LOK, Nowa Huta

XI Mistrzostwa w strzelectwie sportowym

Oddział Krakowski po raz kolejny, zorganizował nasze Mistrzostwa w strzelectwie sportowym, by w ten sposób oswajać społeczeństwo w posługiwaniu się bronią. Jedni wzbijają w niebo myśliwce F13 a my przynajmniej w ten sposób wychodzimy na przeciw inicjatywom rządu o potrzebie i obowiązku obrony naszego kraju.

Relacja

Relacja: Ryszard Grochowski
zdjęcia: Magdalena Czyhak, Dariusz Grochowski

Narty

07.03.2024 ośrodek narciarski Jochtal-Gitschber, Włochy

XI Mistrzostwa Polski SEP w Narciarstwie Alpejskim

Oddział Krakowski Stowarzyszenia Elektryków Polskich przy wsparciu członków Centralnej Komisji Sportu i Turystyki SEP po raz XI zorganizował Mistrzostwa Polski SEP w Narciarstwie Alpejskim. Odbyły się one w czasie tygodniowego wyjazdu narciarskiego, tym razem we Włoszech. Patronat nad Mistrzostwami objął Prezes SEP oraz ORLEN S.A, który był głównym sponsorem naszych zawodów. Warunki śniegowo-pogodowe, szczególnie w dniu mistrzostw tj. 7 marca były bardzo dobre.

Relacja

Relacja: Ryszard Grochowski

Narty

06-08.10.2023 Czarna k/ Ustrzyk Dolnych

Wyjazdowe Seminarium Konsultacyjno-Szkoleniowe Komisji Kwalifikacyjnych

W hotelu „Perła Bieszczadów” odbyło się kolejne doroczne Seminarium Konsultacyjno-Szkoleniowe dla Członków Komisji Kwalifikacyjnych działających przy Oddziale Krakowskim SEP. Organizatorem Seminarium była Oddziałowa Rada Nadzorcza ds. Komisji Kwalifikacyjnych, której pracami kieruje Kol. Andrzej Ziarkowski, MOIIB Zespół ds. Ustawicznego Doskonalenia Zawodowego oraz Zarząd Oddziału Krakowskiego SEP.

Relacja

Relacja: Maria Zastawny
zdjęcia: Piotr Małka

seminarium

13.09.2023 Bielsko-Biała

ENERGETAB na topie

Zarząd oddziału Krakowskiego kolejny raz nie odpuścił obecności na Międzynarodowych Targach ENERGETAB 2023. Słusznie, jest tam bowiem wyjątkowa okazja poznania nowoczesnych rozwiązań w branży elektro-energetycznej, jak również spotkania wielu znajomych i kolegów z zaprzyjaźnionych firm. Tak też było i tym razem odwiedzając stoiska ZPUE Włoszczowa, DEHN Polska i wielu innych można było porozmawiać nie tylko o urządzeniach ale również o sprawach dręczących dzisiejsze społeczeństwo. Wystawcy, których było ponad 400 prezentowało cały szereg specjalistycznych urządzeń elektroenergetycznych, aparaturę kontrolno-pomiarową, sterowanie, osprzęt sieci, oświetlenie oraz innowacyjne technologie.

Relacja
relacja

05.09.2023 Wieliczka

Wycieczka Trasą Górniczą w Kopalni Soli w Wieliczce

Trasa Górnicza w Kopalni Soli w Wieliczce wytyczona została w rejonie szybu Regis, najstarszego czynnego szybu w Kopalni, pochodzącego jeszcze z czasów średniowiecza. Trasa przebiega wyrobiskami poziomu pierwszego (głębokość około 57 m) i drugiego (głębokość 101 m) oraz daje możliwość aktywnego zwiedzania Kopalni. Przed zjazdem do kopalni, podobnie jak inni turyści, uczestnicy naszej wycieczki przebrali się w specjalne kombinezony i pobrali kaski, a z lampowni wymagane do zjazdu wyposażenie: lampę górniczą i pochłaniacz tlenku węgla. Od tego momentu turyści stają się śleprami, czyli adeptami zawodu górnika, którzy chodzą w czerwonych kaskach, jako osoby uczące się zawodu. Uczestnicy wycieczki przeszli też krótki instruktarz jak posługiwać się otrzymanym sprzętem.

Relacja

02.06.2023 Kraków

Międzynarodowy Dzień Elektryka 2023 obchody centralne

W budynku „Działowni” na Politechnice Krakowskiej odbyły się centralne obchody Międzynarodowego Dnia Elektryka zorganizowane w tym roku przez Oddział Krakowski SEP. Tematem przewodnim obchodów była TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA.

Relacja

Relacja: Magdalena Czyhak
zdjęcia: Jan Zych i Magdalena Czyhak

Barka

19.05.2023 Kraków

Dyskusje Techniczne 3.0

Pierwszym prelegentem Dyskusji był Ryszard Stolarczyk Wiceprezes Oddziału Krakowskiego SEP, przedstawił on prezentację „Wpływ technologii na rozwój energetyki”, w której omawiał hipotetyczne kierunki rozwoju energetyki. Interesująca prezentacją wywołała dużą ilość zadawanych pytań i dyskusji kuluarowych.

Relacja

Relacja: Maciej Burnus
zdjęcia: Magdalena Czyhak, Maciej Burnus

Spotkanie

23.03.2023 Kraków

Wycieczka techniczna po terenie Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów

Dzięki uprzejmości Prezesa Zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego Spółka Akcyjna w Krakowie Tadeuszowi Trzmielowi, który jest członkiem Koła SEP nr 3 przy MPK SA w Krakowie, Prezes Koła SEP nr 3 kol. Mirosław Czechowski zorganizował wycieczkę do Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie (Ekospalarnia).

Relacja

Relacja: Mirosław Czechowski

Spotkanie

03-12.02.2023 Kraków

SEP-owcy w ALPACH

Oddział Krakowski SEP przy wsparciu Centralnej Komisji Sportu i Turystyki zorganizował kolejny wyjazd sympatyków narciarstwa, tym razem w Alpy włoskie.Udział wzięło prawie 40 osób z pięciu Oddziałów naszego Stowarzyszenia (Białostockiego, Krakowskiego, Nowohuckiego, Poznańskiego, Zagłębia Węglowego). Celem było Bormio (1225 m npm) ośrodek w Lombardii, u stóp potężnych szczytów parku narodowego Stelvio.

Relacja

Relacja: Ryszard Grochowski

Spotkanie

27.01.2023 Kraków

Spotkanie Noworoczne w Oddziale Krakowskim SEP

W sali konferencyjnej Hotelu Qubus w Krakowie odbyło się 38. Noworoczne Spotkanie Aktywu Oddziału Krakowskiego SEP z Członkami Wspierającymi Oddziału.

Relacja

Relacja: Magdalena Czyhak

Spotkanie

20.01.2023 Kraków

Dyskusje Techniczne 2.0

Druga edycja już za nami! 20 stycznia 2023 roku, na Barce w Krakowie zebrało się blisko 50 osób z branży. Dyskusje Techniczne to idea spotkań networkingowych stworzonych przez Oddział Krakowski SEP i Małopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa, których celem jest integracja środowiska elektrycznego w Krakowie.

Relacja

Maciej Burnus

Barka

17-20.11.2022 Kraków

XXIII Ogólnopolskie Dni Młodego Elektryka

Ogólnopolskie Dni Młodego Elektryka są cyklicznym wydarzeniem, którego organizatorami są Studenckie koła SEP z całego kraju. Edycja XXIII odbyła się w dniach 17-20 listopada 2022, zaś jej organizatorami było Studenckie Koło SEP nr 19 przy AGH wraz ze Studenckim Kołem SEP nr 33 przy Politechnice Krakowskiej.
Wydarzenie rozpoczęło się w czwartek na auli wykładowej wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH. Wykład inauguracyjny przeprowadził prof. dr hab. inż. Waldemar Skomudek. Odbyła się również debata dotycząca zagadnień mikrosieci w nowoczesnym systemie elektroenergetycznym. W dalszej części oficjalnej głos zabrały firmy patronujące wydarzenie takie jak: ABB, Elsta, TAURON Dystrybucja, E80 Group, Columbus, Sonel, Lanster. W międzyczasie studenci mogli porozmawiać z przedstawicielami firm na targach pracy, które odbywały się równolegle. Jednocześnie odbywały się wtedy także targi kół naukowych, gdzie studenci prezentowali efekty swojej pracy oraz zachęcali do aktywnej działalności naukowej w swoich kołach.
Uczestnicy mieli również możliwość wzięcia udziału w wielu szkoleniach technicznych organizowanych przez firmy: Loxone, Elsta, Tauron, Nokia oraz Wago. W ofercie wydarzenia były również wycieczki po takich zakładach jak ABB czy Astor.

Barka

07.10.2022 Kraków

Dyskusje Techniczne przy piwie

Pierwsza edycja już za nami! 7 października 2022 roku, na Barce w Krakowie zebrało się blisko 60 osób z branży elektrotechniki. Dyskusje Techniczne to idea spotkań networkingowych stworzonych przez Oddział Krakowski SEP i Małopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa, których celem jest integracja środowiska elektrycznego w Krakowie.
Spotkanie otworzył Prezes Oddziału Krakowskiego SEP Maciej Burnus. Prelekcje poprowadził Radosław Gutowski, przewodniczący Polskiego Komitetu Elektromobilności i Magazynowania Energii. Rozpoczął technologią budowania baterii, skończył na przeglądzie największych inwestycji banków energii w Polsce.
W przerwach prelegent otrzymał sporo pytań i finalnie głośne brawa za doskonale przeprowadzony wykład. Po części merytorycznej uczestnicy mieli czas aby na spokojnie i w kuluarowych zakątkach podyskutować na swoje elektryczne tematy. Kolejne edycje już niebawem, uczestnicy byli zadowoleni i zainteresowani kolejnymi spotkaniami. Idea budowania kontaktów i wymieniania wiedzy oraz doświadczenia w branży elektrycznej jest potrzebna w krakowskim środowisku.

Maciej Burnus

Barka

22-25.09.2022 Bydgoszcz

Udział Delegatów i Członków Honorowych SEP z O/Kr SEP w XL WZD SEP

10 – osobowa grupa Delegatów i Członków Honorowych SEP z O/Krakowskiego SEP uczestniczyła w obradach XL WZD SEP w Bydgoszczy, który wybrał na lata 2022 – 2026 Prezesa SEP kol. prof. Sławomira Cieślika z Oddziału Bydgoskiego SEP.
Zjazd nadał Godność Honorowego Członka SEP dla 12-tu działaczy, w tym dla kol. Marii Zastawny z O/Kr SEP.
Pragniemy poinformować, że w skład Zarządu Głównego SEP zostali wybrani: kol. Maria Zastawny i kol. Arkadiusz Jurczakiewicz, w skład Głównego Sądu Koleżeńskiego SEP kol. Ryszard Grochowski a do składu Komisji Wyborczej kol. Jan Strzałka.
W trakcie I-go dnia obrad Medalem Pamiątkowym im. prof. Kazimierza Bisztygi uhonorowani zostali dotychczasowy Prezes SEP kol. Piotr Szymczak i dyr. Działu Prezydialnego kol. Małgorzata Gregorczyk.
Statuetkę i dyplom dla Oddziału Krakowskiego SEP z racji zajęcia I miejsca w Grupie II Konkursu „Na Najaktywniejszy Oddział SEP w kadencji 2018-2022” odebrał kol. Jan Strzałka.

SEP

05.09.2022 Kraków

80-te Urodziny Jana Strzałki

W dniu 5 września 2022r. grono przyjaciół spotkało się w Restauracji Wierzynek aby wspólnie z Szacownym Jubilatem Janem Strzałką świętować Jego 80-te Urodziny.
Wśród zaproszonych Gości była Małżonka Jubilata, Prezes SEP Piotr Szymczak, Dyrektor w ZG SEP Małgorzata Gregorczyk, Prezes O/Kr SEP Maciej Burnus Koleżanki i Koledzy z sąsiednich Oddziałów : O/NH SEP , O/ZW SEP i liczne grono współpracowników JUBILATA. Spotkanie przebiegało w bardzo serdecznej atmosferze, było wiele pytań do Jubilata, sporo radości i zabawnych anegdot jak przystało na okoliczności i miejsce spotkania. Były życzenia dla Jubilata, toasty i pyszny tort. I ja tam byłam i pyszne wino piłam…

Maria Zastawny, Zdj. Maciej Burnus

Urodziny Janka

16-22.05.2022 Szkocja

Wycieczka techniczna do Szkocji

To już 21 raz grupa 23 osobowa członków Oddziału Krakowskiego SEP wyruszyła tym razem na podbój Szkocji. W naszej wyprawie uczestniczyli gościnnie członkowie SEP z Oddziału Zagłębia Węglowego.

Relacja
Szkocja

27.03.2022 Kraków, Centrum Kongresowe ICE

Czułe Serca SEP-owców

Członkowie SEP czynnie uczestniczą w wielu akcjach humanitarnych dla przybyłych uchodźców jak i na rzecz bratnich organizacji w Ukrainie (np. Politechniki Lwowskiej). Ostatnio Zarząd Oddziału wsparł finansowo, organizowany 27 marca w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie, charytatywny Koncert Muzyki Filmowej na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Relacja
Koncert w ICE

25.03.2022 Kraków, Hotel Qubus

Spotkanie Noworoczne w Oddziale Krakowskim SEP

W piątek 25 marca br. w Sali konferencyjnej Hotelu Qubus w Krakowie odbyło się 37 Noworoczne Spotkanie Aktywu Oddziału Krakowskiego SEP z Członkami Wspierającymi Oddziału. Spotkanie w trakcie którego miała miejsce inauguracja 100-lecia Urodzin Prof. Kazimierza Bisztygi Patrona 2022 Roku w SEP zaszczycili swoją obecnością: Z-ca Prezydenta M. Krakowa Bogusław Kośmider, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego, były wiceprezydent M. Krakowa Tadeusz Trzmiel, prezes SEP Piotr Szymczak, były prezes SEP prof. Jerzy Barglik – aktualnie prezes Oddziału Zagłębia Węglowego SEP, prezes Oddziału Nowohuckiego SEP kol. Bogusław Niżnik, redaktor naczelna czasopisma Energetyka i Biuletynu SPEKTRUM SEP Iwona Gajdowa, Prezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Płk Stanisław Kalski, Wiceprezes Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego Płk Marek Stasiak, Wiceprezes Ligi Obrony Kraju Płk Pilot Józef Jagos oraz licznie przybyli przedstawiciele członków wspierających Oddziału Krakowskiego SEP.

Relacja
Spotkanie Noworoczne

10.03.2022 Kraków

Seminarium: Pomiary instalacji fotowoltaicznych (PV) oraz stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

W dniu 10 marca 2022r. Ośrodek Rzeczoznawstwa SEP w Krakowie zorganizował w Domu Technika NOT Seminarium NT na temat: „Pomiary instalacji fotowoltaicznych (PV) oraz stacji ładowania pojazdów elektrycznych”.
Interesującą prezentację wraz z pokazami produktów firmy SONEL S.A. przedstawił mgr inż. Maciej Kujawa. W trakcie prezentacji omówiono wymagania norm oraz przedstawiono charakterystykę przyrządów pomiarowych umożliwiających pomiary instalacji PV i stacji ładowania, zakres testów i pomiarów oraz zasady ich wykonywania i dokumentowania w oparciu o przyrządy firmy SONEL S.A., w tym miernik wielofunkcyjny MPI-540-PV.
Było to pierwsze od szeregu miesięcy seminarium zorganizowane w formie stacjonarnej.

2022 Sonel

09.03.2022 Kraków, Wydział EAIiIB AGH

Zawody okręgowe Olimpiady EUROELEKTRA

W dniu 09 marca br. na Wydziale EAIiIB AGH zorganizowane zostały zawody okręgowe XXIV edycji Olimpiady EUROELEKTRA zorganizowane przez Oddział Krakowski SEP przy współpracy Dziekana Wydziału.
Do zawodów przystąpiło 35 uczniów reprezentujących średnie szkoły zawodowe i ogólnokształcące z Krakowa, Bochni, Brzeska i Kielc. Komitet Okręgowy Olimpiady tworzyli działacze z O/Krakowskiego oraz dr inż. Mikołaj Skowron –Prodziekan Wydziału EAIiIB AGH.
Finał Olimpiady zaplanowany został na 22.04.br. również na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Jan Strzałka, Zdj. Maria Zastawny

2022 Euroelektra

18.02.2022 Kraków, XXX Liceum Ogólnokształcące

Rozwój współpracy Koła 7

18 lutego br. mieliśmy zaszczyt by wraz z najwyższymi władzami LOK gościć w XXX Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie na otwarciu pomieszczeń sportowych w tej szkole. Pani Dyrektor Ewa Dziekan-Feliksiak z dumą opowiedziała o trudach i uporze, by mało znaczące dotąd pomieszczenia przyziemia budynku szkoły przekształcić w piękną, zautomatyzowaną strzelnicę pneumatyczną.

Relacja
KOło nr 7

22.01.2022 Kraków

Kwiaty i znicze na grobie Patrona 2022 Roku

W sobotę 22 stycznia 2022r. dokładnie w 100 rocznicę Urodzin Prof. Kazimierza Bisztygi – Patrona 2022 Roku w SEP kwiaty i znicze na grobie Profesora złożyli przedstawiciele Oddziału Krakowskiego SEP, władza wydziału „Elektrycznego” AGH oraz córka Profesora – Barbara Bisztyga.
Wzruszającym Spotkaniem wspomnieniowym na Cmentarzu Salwatorskim zainaugurowano Obchody Patrona Roku 2022, których główna część zaplanowana została na czerwiec br.

Jan Strzałka, Zdj. Władysław Łoziak

patron2022

28.11.2021 Kraków

Szkolenie koła nr 9 z firmą Sonel SA - Profesjonalne Przyrządy Pomiarowe.

Dnia 28.11.2021r członkowie koła nr 9 przy Oddziale Krakowskim SEP uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym wspólnie z firmą Sonel SA - Profesjonalne Przyrządy Pomiarowe. Szkolenie obejmowało teorię i metodyki wykonywania pomiarów z jednoczesnym wykonywaniem protokołów.
W części praktycznej uczestnicy mieli okazję nauczyć się obsługi miernika MPI-540-PV oraz wykonać pomiary na specjalnie przygotowanych makietach. Na szkoleniu nie zabrakło odniesień do norm oraz sposobów miernictwa w instalacjach sieciowych.

- z relacji Arkadiusza Jurczakiewicza

Sonel SA
Fot. Zestaw miernika MPI-540-PV

05-06.11.2021 Śmiłowice

Wyjazdowe Seminarium Komisji Kwalifikacyjnych O/Kr SEP

w Pałacu Śmiłowice k/ Brzeska Nowego odbyło się kolejne Seminarium Konsultacyjno-Szkoleniowe dla Członków Komisji Kwalifikacyjnych funkcjonujących przy Oddziale Krakowskim SEP.
Organizatorem Seminarium była Oddziałowa Rada Nadzorcza ds. Komisji Kwalifikacyjnych, której pracami kieruje Kol. Krzysztof Ebro-Prokesz , MOIIB Zespół ds. Ustawicznego Doskonalenia Zawodowego oraz Zarząd Oddziału Krakowskiego SEP.

Relacja
seminarium

01-06.10.2021, DUBAJ

Światowa Wystawa DUBAJ EXPO 2020

Grupa Członków Oddziału Krakowskiego SEP uczestniczyła w zwiedzaniu Światowej Wystawy DUBAJ EXPO 2020 organizowanej od dnia 1 br. października do 31 marca 2022. Jest to pierwsza wystawa, która odbywa się w regionie Bliskiego Wschodu. Na terenie o powierzchni 438 hektarów swoje innowacyjne i kreatywne osiągnięcia prezentuje prawie 200 państw z całego świata.

Relacja
expo2021